Narkotikai (nuotr. SCANPIX)

Narkotikai (nuotr. SCANPIX)

Narkotikai, kurių pagrindą sudaro kanapės (marihuana ir hašišas) išlieka paklausiausiomis uždraustomis medžiagomis tarp priklausomybę narkotikams turinčių žmonių visame pasaulyje, teigiama antradienį pasirodžiusioje Jungtinių tautų organizacijos (JTO) Narkotikų ir nusikaltimų valdybos Visuotinėje ataskaitoje apie narkotikus.

Remiantis dokumentu, šiandien pasaulyje yra nuo 119 iki 224 milijonų žmonių, kurie nuolat vartoja narkotikus, kurių pagrindą sudaro kanapės. Tikslų “mėgėjų" skaičių nustatyti šiuo metu yra neįmanoma.

Antros pagal „populiarumą“ – psichiką stimuliuojančios medžiagos – amfetaminas, metamfetaminas ir MDMA („ekstazy“). Dažniausiai šios medžiagos platinamos nedideliais kiekiais, todėl jų vartojimo apimtis paskaičiuoti itin sudėtinga. Pranešama, kad šių narkotikų teisėsaugos organai 2010 metais perėmė  du kartus daugiau nei 2008 metais.

Remiantis ataskaita, nuo narkotikų priklausančių žmonių skaičius pasaulyje išlieka stabilus. 2010 metų duomenimis (naujesnių nėra), apie  230 mln. žmonių (5% Žemės gyventojų) nors kartą gyvenime bandė narkotikų. Sergančių priklausomybe narkotikams skaičius sudaro 27 mln. žmonių visame pasaulyje, kas sudaro 0,6 % visų planetos gyventojų.

Dokumente teigiama, kad didžiausiomis nelegalių medžiagų vartotojomis išlieka Šiaurės ir Pietų Amerikos šalys. Šiaurės Amerikoje pažymimas narkomanų vartojamų vaistų, kuriuose yra narkotinių medžiagų, kiekio augimas. Matyt dėl to ir įvyko nedidelis priklausomybės nuo kokaino sumažėjimas.

Narkotikai ir narkomanija, ataskaitos duomenimis, išlieka vienu baisiausių socialinių reiškinių, su kuriais susijęs didelis mirtingumas ir mirtinai pavojingos ligos. Dokumente rašoma, kad 2008 metais 16 mln. narkomanų, vartojančių narkotikus per injekcijas, tekdavo po 3 mln. susirgimų AIDS (kas sudaro 18,9 %). Be to, ataskaitoje pažymima, kad 2010 metais vidutiniškai nuo 99 tūkst. iki 253 tūkst. mirčių vienaip ar kitaip buvo susijusios su uždraustų medžiagų vartojimu.

Pasirodo, vyrų – narkomanų yra daug daugiau negu narkomanių – moterų. JAV, kur skirtumas tarp narkomanų ir narkomanių itin mažas, priklausomybę nuo narkotikų turinčių vyrų yra dviem trečdaliais daugiau negu moterų.

Ekspertai baiminasi, kad iki 2100 metų narkotikų vartojančių žmonių skaičius gali išaugti iki 300 mln.

Nuo narkotikų priklausomi yra 27 mln. Žemės gyventojų arba vienas iš 200. Dešimt kart daugiau žmonių kvaišalus vartoja retkarčiais. 200 000 narkomanų kasmet miršta.

info@balsas.lt

Naujienų portalo Balsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB Balsas.lt sutikimo draudžiama.

Skaityti komentarus 5 Parašyk komentarą


  Likęs pasaulis

  Svarbiausias susirinkimas per 15 metų: OPEC gali sugriauti naftos kainas (nuotr. SCANPIX)
  Svarbiausias susirinkimas per 15 metų: OPEC gali sugriauti naftos kainas (6) 2014.11.25 19:06 Šį ketvirtadienį, lapkričio 27 dieną, įvyks eilinis naftą eksportuojančių šalių – OPEC susirinkimas. Ekspertai mano, kad, jeigu organizacija nesusitars dėl kvotų mažinimo, naftos kaina kris iki 60 dolerių už barelį, praneša rbk.ru. Rusija neįeina į OPEC šalių sąjungą, tačiau būtent ji yra viena iš labiausiai suinteresuotų ...
  Ukrainos separatistai ragina į regioną atsiųsti taikdarius (nuotr. SCANPIX)
  Ukrainos separatistai ragina į regioną atsiųsti taikdarius (1) 2014.11.25 14:56 Prorusiški rytinės Ukrainos sukilėliai antradienį paragino Jungtines Tautas (JT) sušaukti skubų Saugumo Tarybos posėdį, kad Taryba priimtų sprendimą dėl taikdariškų pajėgų siuntimo į karo zoną.
  JAV prezidentas Barackas Obama (nuotr. SCANPIX)
  „Fantastiškas“ Rusijos siūlymas – išvaryti JAV iš NATO (1) 2014.11.25 14:19 Daliai Grybauskaitei išpranašavęs Michailo Saakašvilio likimą Rusijos Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas Maskvoje vykusio forumo tema „Būdai įveikti Europos krizę“ pateikė „fantastišką pasiūlymą“. „Aš Europos partneriams siūlyčiau išvyti JAV iš NATO,“ – pareiškė Dūmos pirmininkas. „Aš įsitikinęs, kad stabilumo ir ...
  (nuotr. balsas.lt montažas) (nuotr. SCANPIX)
  Rusijos Dūmos pirmininkas: Dalios Grybauskaitės laukia Michailo Saakašvilio likimas (12) 2014.11.25 13:42  Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl jos komentarų apie Rusiją, gali laukti liūdna buvusio Gruzijos lyderio Michailo Saakašvilio lemtis, mano Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas.
  Džihadistai Sirijos ir Irako teritorijoje „įkūrė kalifatą“ – islamo valstybę (nuotr. SCANPIX)
  „Islamo valstybės“ biudžetą papildė 45 mln. dolerių išpirkų pinigais 2014.11.25 11:38 Teroristinė organizacija „Islamo valstybė“, kontroliuojanti didelę dalį Sirijos ir Irako, „už išpirkas praėjusiais metais gavo nuo 35 iki 45 mln. dolerių“, praneša sankcijas „Al Qaeda“ teroristų organizacijai stebintys JT ekspertai, teigiama „Associated Press“ pranešime. „Yotsna Lalji antiteroristinio JT Saugumo Tarybos ...
  Abchazija (nuotr. SCANPIX)
  Rusija aneksuoja Gruzijos dalį? Vakarų šalių karinis aljansas nepripažins sutarties su Abchazija 2014.11.25 09:23 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas (Vladimiras Putinas) pirmadienį pasirašė „strateginės partnerystės“ sutartį su Gruzijos separatistiniu Abchazijos regionu, supykdydamas Tbilisį, kuris sako, kad Maskva siekia aneksuoti tą teritoriją.
  Kalašnikovas gali pralaimėti (nuotr. SCANPIX)
  Kalašnikovas gali pralaimėti (1) 2014.11.25 09:05  Rusija patvirtino savo ateities kario (rus. pатник) ekipuotės komplektą (apranga, navigacija ir ginkluotė). Ir viskas būtų lyg ir gerai, tik liko vienas klausimas – kokį automatą turės rusiškasis terminatorius? Iš pirmo žvilgsnio atsakymas akivaizdus. „Žinoma, modernizuotą kalašnikovą (beje, gamykla dabar yra ...
  Fergusone išplito protestai dėl nušauto paauglio (nuotr. SCANPIX)
  JAV policija tramdo Fergusoną siaubiančius riaušininkus (papildyta 09.50) 2014.11.25 08:57 Jungtinėse Valstijose pirmadienio vakarą išplito protestai dėl pasipiktinimą sukėlusio Misūrio didžiosios žiuri sprendimo nepateikti kaltinimų baltaodžiui policininkui, nušovusiam neginkluotą juodaodį paauglį. Įpykę žmonės išėjo į gatves nuo Seatlo vakaruose iki Čikagos ir Niujorko, o Sent Luiso priemiestyje Fergusone, ...
  I. Strelkovo ir A. Borodajaus vadovaujami rusų būriai Donbase (nuotr. SCANPIX)
  Ką reiškia Igorio Strelkovo išpažintis? (6) 2014.11.24 21:15 „Karo, kuris vyksta iki šiol, mašiną, paleido mūsų būrys,“ – tokie prisipažinimai įvyksta retai, gali būti, kartą per šimtą karų, ir Igorio Strelkovo žodžiai Donecko kare – tai svarbi naujiena, nesvarbu nuo to, teisybę jis pasakė ar ne, teigiama „slon.ru“ Olego Kašino publikacijoje. Apie tai, kad karas prasidėjo būtent ...
  (nuotr. bikesarena.com)
  Kaip gyvūnai džiaugiasi žiema? 2014.11.24 20:15 Atėjusia žiema ir pirmu sniegu džiaugiamės ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai bei miško gyventojai. Juokingai kadrai, kur užfiksuoti pusnyse šėlstantys gyvūnai.
  Latvija netoli savo krantų užfiksavo Rusijos karo laivą (nuotr. SCANPIX)
  Rusijos gynybos ministerija „dėkoja“ Latvijos kolegoms už rusų laivyno viešųjų ryšių kampaniją 2014.11.24 19:38  Ironizuodama Rusijos gynybos ministerija savo socialinių tinklų „Facebook“ ir „Twitter“ oficialiose paskyrose padėkojo Latvijos kolegoms už tęsiamą aktyvią Rusijos karinio jūrų laivyno viešųjų ryšių kampaniją. „Latvijos žiniasklaidos priemonės, perėmusios estafetę iš savo kolegų švedų sensacingai pasauliui pranešė ...
  „The New York Times“: Chuckas Hagelis verčiamas iš JAV gynybos sekretoriaus posto (nuotr. SCANPIX)
  „The New York Times“: Chuckas Hagelis verčiamas iš JAV gynybos sekretoriaus posto 2014.11.24 17:02   Spaudžiamas JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis (Čakas Heigelis) atsistatydins pirmadienį, kaip pranešama laikraštyje „The New York Times“, po kritikos kampanijų Afganistane ir smūgių džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ atžvilgiu.   Pasak dienraščio, 68-erių buvęs senatorius ir Vietnamo karo veteranas ...
  (nuotr. Evgeni Dinev)
  TOP-20: kvapą gniaužiantys žiemos vaizdai 2014.11.24 15:45 Nors kalendorinė žiema prasidės tik po savaitės, tačiau pirmu sniegu jau spėjome pasidžiaugti. Dabar siūlome minutę atokvėpio per kurią galite pasigrožėti nuostabiai gražiais žiemos vaizdais.
  Recepas Tayyipas Erdoğanas papasakojo feministėms, ką islamas sako apie moterį (nuotr. SCANPIX)
  Recepas Tayyipas Erdoğanas papasakojo feministėms, kur yra moters vieta 2014.11.24 14:58 Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pirmadienį pareiškė, kad moterys nėra lygios vyrams, ir piktai užsipuolė feministes Turkijoje, kurios esą atmeta motinystės idėją. Kalbėdamas per Stambule surengtą susitikimą dėl teisingumo moterims, prezidentas, kuris yra uolus musulmonas, sakė, ...
  Žaislinis pistoletas (nuotr. YouTube)
  JAV supurtė dar vienas policijos skandalas 2014.11.24 12:45 Klivlande pradėtas tyrimas dėl incidento, kai policija nušovė vieną 12-metį, turėjusį pistoletą, kuris pasirodė esantis žaislinė ginklo kopija. Tuo tarpu viena vietos įstatymų leidėja paragino tokius ginklus gaminti tik ryškių spalvų arba specialiai pažymėtus.
  Imperatoriškas Temidės atstovo V. Pšonkos gyvenimas (nuotr. SCANPIX)
  „Imperatoriui Pšonkai“ atėjo galas? Rusijos Dūmoje siūloma atsikratyti vagių iš Ukrainos 2014.11.24 11:47  Rusijos Valstybės Dūmos atstovai siūlo išduoti pabėgėlius Ukrainos valdininkus. Siūloma ekstradicija paliestų buvusį premjerą Mykolą Azarovą, jo sūnų Aleksejų, buvusį generalinį prokurorą Viktorą Pšonką, tačiau nebūtų taikoma pasprukusiam prezidentui Viktorui Janukovyčiui. Apie tai praneša „Lifenews.
  Rusija dėl sankcijų per metus praras apie 40 mlrd. dolerių, sako finansų ministras (nuotr. SCANPIX)
  Rusija dėl sankcijų per metus praras apie 40 mlrd. dolerių, sako finansų ministras (papildyta) 2014.11.24 11:00   Rusija, kuriai Vakarų šalys yra paskelbusios sankcijas dėl konflikto Ukrainoje, per metus praras apie 40 mlrd. JAV dolerių, pirmadienį perspėjo finansų ministras Antonas Siluanovas.   „Mes netenkame apie 40 mlrd. dolerių per metus dėl geopolitinių sankcijų, taip pat netenkame 90–100 mlrd. dolerių per metus dėl ...
  Tenka pripažinti, kad rusai iš tiesų tiki savo dvasinio pasaulio, išskirtinės misijos pasaulyje būtinybe (nuotr. SCANPIX)
  Pabaiga vis tiek ateis (10) 2014.11.24 09:52 Visos istorijos turi vienokią ar kitokią pabaigą. Komunistinis socializmas baigėsi. Laukinis 10-asis dešimtmetis baigėsi. Netgi „Santa Barbara“, ir ta baigėsi. Karas Ukrainoje irgi baigsis, Rusijos atsargos baigsis, VVP (Rusijoje taip vadinamas šalies prezidentas – Vladimiras Vladimirovičius Putinas) taip pat neišvengs ...
   Pasaulio galios svarsto galimybę pratęsti derybas dėl Irano branduolinės programos (nuotr. SCANPIX)
  Pasaulio galios svarsto galimybę pratęsti derybas dėl Irano branduolinės programos 2014.11.24 09:28 Iranas ir šešios įtakingiausios pasaulio valstybės sekmadienį vėlai vakare ėmė svarstyti galimybę skirti sau daugiau laiko pasiekti susitarimą dėl Teherano branduolinės programos, nes likus mažiau nei parai iki nustatyto galutinio termino jį pasirašyti tarp šalių vis dar buvo didžiulių nuomonių skirtumų.
   (nuotr. SCANPIX)
  Australijoje apkaltinta motina, kurios kūdikis penkias dienas išgyveno pakelės griovyje 2014.11.24 08:29 Australijoje pirmadienį bandymu nužudyti buvo apkaltinta motina, kurios naujagimis Sidnėjuje buvo rastas verkiantis pakelės griovio dugne, kur, kaip mano policija, jis išgyveno penkias dienas. Anksti sekmadienį pro šalį važiavę dviratininkai išgirdo verksmą iš 2,5 m gylio griovio prie dviračių tako ir magistralės ...

  Oras Lietuvos žemėlapyje

  Trečiadienis, 2014 m. lapkričio 26 d.
  Alytus
  0
  3.1 m/s
  Kaunas
  +1
  3.6 m/s
  Vilnius
  0
  3.1 m/s
  Panevėžys
  0
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +1
  3.1 m/s
  Šiauliai
  0
  2.2 m/s
  Utena
  0
  3.1 m/s

  Vilnius

  Debesuota
  0
  Debesuota
  Toks jausmas lyg būtų -18
  «
  Dėkojame už išsakytą nuomonę!