Kalėdinė puošmena (nuotr. Akistatos)

Kalėdinė puošmena (nuotr. Akistatos)

Gabalėlis torto laimėjus konkursą! Tokią, atrodytų, vaikišką svajonę pagarsino ne vienas Marijampolės pataisos namų kalinys, „Akistatai“ apsilankius už grotų Kūčių ir šv. Kalėdų išvakarėse. Rūpėjo pajausti, kokiomis nuotaikomis prieš šventes kvėpuoja „zona“.

Puošė savo patalpas

Šiuo metu Marijampolės pataisos namuose gyvena per 1200 nuteistųjų. Dauguma kalbintųjų atsakė, kad šv. Kalėdos – laukiama šventė, o dienos prieš jas – nuotaikingesnės, šventiškesnės nei įprastai.

Šv. Kalėdų laukimo nuotaikos už grotų Marijampolėje sklando jau bene nuo lapkričio pabaigos, kai buvo paskelbtas tradicinis, gal prieš dešimtmetį pradėtas rengti gražiausiai papuoštos nuteistųjų gyvenamosios patalpos ir kalėdinės eglutės konkursas.

Kai kam gal ir sunku įsivaizduoti, kad peiliu sugėrovą nužudęs ar vienkiemio senukus apiplėšęs vyras ima į rankas spalvoto popieriaus lapą ir piešia bei karpo kalėdinius akcentus papuošimui, lanksto suvenyrą, klijuoja girliandos žiedus. Bet taip yra. Kaliniai, kambariuose gyvenantys po 20 ir daugiau, tikino, kad patalpas puošė visi – nebuvo nei tinginiaujančiųjų, kurie šaipytųsi ar skeptiškai vertintų norą pasipuošti, nei pastumdėlių, kurie tik vykdytų „bachūrų“ įsakymus. „Reikia šventes sutikti puošnesnėje, neįprastoje aplinkoje – tuo rūpinantis, vieni nuo kitų užsikrečia noru pridėti savo ranką, – sakė nuteistasis Gintas. – Jokios prievartos nebuvo.”

Visuose kambariuose papuoštos dirbtinės eglutės, kurias parūpino įstaigos administracija. Ant jų prikabinta ne tik tradicinių žaisliukų, bet ir saldainių, karpinių, lankstinių.

Kambarių ir koridorių lubas puošia irgi nuteistųjų pagamintos blizgančios girliandos. Viename koridoriuje šv. Kalėdų nuotaikas išduoda apgyvendintas Kalėdų senis ir jo palydovė Snieguolė. Žmogaus dydžio lėlės – irgi nuteistųjų rankų darbas. Vietą, kurioje jos įkurdintos, išduoda laisvės netekusių vyrų svajones atspindinčios pusnuogės Snieguolės neįprastos aprangos detalės – apatiniai drabužėliai. Kur gavo moters liemenuką ir madingas apatines kelnaites, Snieguolės „meistrai“ neišdavė – atsakė tik šelmiškomis šypsenomis.

Išsiskyrė išmone

Savo gyvenamąsias patalpas kaliniai puošė ir dėl konkurso prizo – pažadėto torto. Sakė, kad tokio deserto jie nelaisvėje labai pasiilgę, tad laukia visai kaip vaikai. Konkurso komisijai nebus lengva išrinkti būrį, kuriam atiteks tas tortas, nes patalpos išpuoštos beveik visur. Galbūt teks kreipti dėmesį į nuteistųjų pastangas ir išmonę – štai vienoje baudos izoliatoriaus kameroje nubaustieji ne tik papuošę eglutę savo rankdarbiais, bet ir ją pačią kruopščiai pasigaminę – karpę, sukę, klijavę – iš kieto žalio popieriaus. Margaspalvė puošmena mažoje kameroje įterpta tarp lovų ir stalo – ji šiuo metu yra išskirtinis akcentas šalia nuteistųjų vaikų nuotraukų rėmeliuose ir... nuogos moters paveikslo (tai – dažnas kalėjimo atributas).

Be minėto puošmenų konkurso, šventinėmis dienomis bus pagerbti ir kitų konkursų bei varžybų nugalėtojai: vasarą vyko įvairios sportinės varžybos, o neseniai baigėsi rašinio konkursas. Kaliniai kūrė... pasakas. Tikrai įdomu, ką jie rašė pagal tokius pavadinimus: „Rožių krūmas svajonių sode“, „Pasaka apie blogio ir gėrio karalystę“, „Mano svajonių valstybė“...

Skaityti komentarus 2 Parašyk komentarą


  Kriminalai

  Vagis (nuotr.“Akistata“)
  Vagių grobiu tampa net suvirinimo aparatai 2014.08.30 11:15 Rugpjūčio 29 d. apie 10 val. Panevėžyje, Zanavykų g., iš parduotuvės sandėliavimo patalpų, išlaužus lango grotas ir rėmą, pavogta apie 15 suvirinimo aparatų. Nuostolis - apie 30 000 litų.
  Vingio parke rastas negyvas žmogus (nuotr. Aurimo Kuckailio)
  Šiurpi nelaimė: Vingio parko estradoje rastas negyvas žmogus 2014.08.30 10:07 Šį rytą Vilniuje esančioje Vingio parko estradoje aptiktas negyvas žmogus. Pirminiais duomenimis vyriškis nusišovė, tačiau neatmetamos ir kitos mirties versijos. Įvykio vietoje dirba pareigūnai, laukiama tolimesnės informacijos.   Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas Vaikų linija ...
  Buvęs fizinio lavinimo mokytojas, vėliau – kovotojas su pedofilija M. Kuprevičius tyrėjams teigė matęs, kaip direktorė skriaudė vaikus („Akistatos“ archyvo nuotr.)
  Nepavykęs paauglių kerštas (2) 2014.08.29 22:00 Dar 2009 metais dėl žiauraus elgesio su nepilnamečiais aštuoniems Vėliučionių vaikų socializacijos centro (VVSC) darbuotojams buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Teismo verdiktas šioje byloje paskelbtas tik prieš mėnesį.
   (nuotr. A. Matonis dvejus metus negalės sėsti prie vairo Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)
  Galutinis teismo sprendimas: A. Matonis dvejus metus negalės sėsti prie vairo 2014.08.29 15:28 Vilniaus apygardos teismas penktadienį atmetė buvusio Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) vadovo Algirdo Matonio skundą dėl jam skirtos nuobaudos už vairavimą išgėrus. Už Kelių eismo taisykles nubausto ekspareigūno advokatas kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydamas panaikinti žemesnės instancijos teismo ...
  Kyšis (nuotr. toptenz.net) (nuotr. Balsas.lt)
  Išgėrę vairuotojai pinigų kyšiui negaili 2014.08.29 13:40 Rugpjūčio 28 d. 18 val. Vilniuje, Mėnulio g., Vilniaus aps. VPK patalpose, V. B. (gimęs 1983 m.), siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimą (vairavo neblaivus, 1,82 prom. alkoholio), Vilniaus aps. VPK pareigūnams siūlė 400 litų kyšį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos ...
  Granata (nuotr. facebook.com)
  Estas ir ukrainietis į Vilnių atvyko su granata 2014.08.29 13:12 Rugpjūčio 28 d. apie 12 val. 55 min. Vilniuje, Sodų g., stotyje, sulaikyti Estijos pilietis P. Z. (gimęs 1980 m.) ir Ukrainos pilietis V. P. (gimęs 1994 m.), pas kuriuos rasta ir paimta mokomoji granata (išsivežė išminuotojai). Vyrai apklausti.
  Žvakės (nuotr. SCANPIX)
  Miške rastas pagyvenusio vyriškio lavonas 2014.08.29 12:46 Rugpjūčio 28 d. 19 val. 30 min. Šilalės r., Antininkų k., miške, rastas nenustatytos tapatybės apie 50 metų amžiaus vyro kūnas be išorinių smurto žymių.
  Asociatyvi nuotrauka (Archyvo nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
  Sostinės širdyje – apiplėšimas (1) 2014.08.29 12:18 Rugpjūčio 28 d. apie 17 val. Vilniuje, Reformatų skvere, vyriškis, grasindamas 1998 m. gimusiam jaunuoliui peiliu, pagrobė auksinę grandinėlę. Materialinis nuostolis nustatomas.
  Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Akistata)
  Vilniuje, prie klubo sumuštas vaikinas 2014.08.29 11:58  Rugpjūčio 28 d. į Vilniaus ligoninę kreipėsi ir dėl galvos sumušimo gydomas ambulatoriškai 1997 m. gimęs jaunuolis, kuris paaiškino, kad tą pačią dieną apie 3 val. Vilniuje, Lukiškių g., prie klubo, jį sumušė nepažįstami asmenys.
  Greitoji medicinos pagalba (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Į ligoninę pateko gatvėje Šiauliuose sužalotas vyriškis 2014.08.29 10:47 Rugpjūčio 28 d. apie 17 val. 35 min. Šiauliuose, S. Dariaus ir S. Girėno g., nenustatyti asmenys aštriu daiktu sužalojo 1969 m. gimusį vyrą, kuris dėl durtinės žaizdos kakle paguldytas į ligoninę.
  Automobilio vagystė (nuotr. freedigitalphotos.net)
  Žmonių apsukrumas stebina ir draudikus 2014.08.29 10:29 Ekonominės krizės metais kai kurie gyventojai pinigų prasimanydavo bandydami apgauti draudimo bendroves. Nors sunkmetis baigėsi, norinčiųjų taip pasipelnyti nemažėja, tik tobulėja sukčiavimo schemos. Įvairiais skaičiavimais, kasmet taip bandoma išvilioti iki kelių milijonų litų. Vagia savo automobilius Kaip teigė ...
  Narkotikai skverbiasi ir į provinciją (Roberto Riabovo/Fotodiena nuotr.)
  Pačios griežčiausios bausmės – narkotikų vežėjams (1) 2014.08.28 22:33 Gabenantieji narkotikus į Indoneziją turėtų atminti, kad ši šalis taiko itin griežtas bausmes už narkotikų kontrabandą – nusikaltusiems gali būti skiriamas net įkalinimas iki gyvos galvos arba mirties bausmė. Tokios bausmės gali sulaukti ir mūsų tautietis V. L. (41 m.), kuris kartu su žmona į Balio Denpasaro tarptautinį ...
  Narkotikai (nuotr. Fotodiena.lt)
  „Skraidantys“ telefonai ir švirkštai patenka į pareigūnų rankas 2014.08.28 21:16 Įkalinimo įstaigose dirbantys pareigūnai nuo pavasario sąlyginai gali gyventi ramiau – mat vadinamosios patrankos (jų būta dviejų rūšių – parakinės ir suslėgto oro) prilygintos šaunamajam ginklui, už kurio laikymą jau gresia baudžiamoji, o ne administracinė atsakomybė.
  Medininkuose sulaikyta kontrabanda
  Į Lietuvą vėl bandė prasmukti kontrabandos pilnas vilkikas 2014.08.28 17:20 Trečiadienio, rugpjūčio 27-osios naktį, muitinės pareigūnai Medininkų kelio poste sulaikė krovininį vilkiką. Mašinos puspriekabėje, po įvairiausių prekių kalnu, buvo paslėpta 230 tūkst. litų vertės cigarečių kontrabanda. Apie 1 valandą nakties į Medininkų kelio postą vilkiku „Volvo“ atvažiavęs Rusijos pilietis sakėsi ...
  Kalėjimas (nuotr. „Akistatos”)
  Teismas: du butus iš senyvo amžiaus vilnietės apgaule išvilioję sukčiai nuteisti pagrįstai 2014.08.28 16:19 Vakar Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi organizuotos grupės narių apeliacinius skundus dėl pirmosios instancijos teismo nuosprendžio, kuriuo jie pripažinti kalti iš senyvo amžiaus vilnietės apgaule įgiję du jai priklausiusius butus, patvirtino, jog laisvės atėmimo bausmės jiems buvo skirtos ...
  Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Policijos)
  Brakonierių netektys – bus konfiskuotas jau penktas automobilis (1) 2014.08.28 13:26 Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai rugpjūčio 27-osios naktį Jedžiotų kaime (Skuodo r.) pagal Skuodo r. policijos komisariato pranešimą sulaikė vieną iš Skuodo r. medžiotojų būrelių narių. Patruliuojantys policininkai jo automobilio bagažinėje aptiko sumedžiotą ...
  Akistata (nuotr. Organizatorių)
  Būtina reaguoti į bet kokiu būdu duotą žinią apie kančią ar vienatvę 2014.08.28 09:18 Dar 2009 metais dėl žiauraus elgesio su nepilnamečiais aštuoniems Vėliučionių vaikų socializacijos centro (VVSC) darbuotojams buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Teismo verdiktas šioje byloje paskelbtas tik prieš mėnesį.
  Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
  Girtas vairuotojas negailėjo pinigų kyšiui 2014.08.27 11:30 Rugpjūčio 26 d. apie 22 val. Vilniaus r., Rudaminos k., Gamyklos g., G. V. (gimęs 1986 m.), siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimą (vairavo automobilį neblaivus (2,65 prom. alkoholio)), Vilniaus aps. VPK pareigūnams siūlė 3 000 litų kyšį. G. V. apklaustas. Pradėtas ikiteisminis ...
  Šovinių gilzės (nuotr. SCANPIX)
  Gyvenamojo namo palėpėje rasta šovinių ir granatų sprogdiklių 2014.08.27 11:03 Rugpjūčio 26 d. apie 11 val. 20 min. Radviliškyje, J. Jaramino g., E. Č. (gimusio 1965 m.) gyvenamo namo palėpėje rasti ir paimti 178 įvairaus kalibro šoviniai, 5 granatų sprogdikliai bei nenustatyto šautuvo buožė ir šautuvo vamzdis.
  Ugnis (nuotr. technologijos.lt)
  Padegėjai – neišrankūs: liepsnojo ir fotelis, ir biotualetas 2014.08.27 10:34 Rugpjūčio 24 d. apie 20 val. 35 min. Tauragėje, J. Tumo-Vaižganto g., daugiabučio gyvenamojo namo laiptinėje kilo gaisras, kurio metu sudegė laiptinėje stovėjęs fotelis. Įtariamas padegimas. Nuostolis nustatinėjamas. Tą pačia dieną apie 14 val. 25 min. Tauragėje, V. Kudirkos g., statybos objekto teritorijoje rastas ...

  Oras Lietuvos žemėlapyje

  Šeštadienis, 2014 m. rugpjūčio 30 d.
  Alytus
  +11
  -
  Kaunas
  +16
  1.3 m/s
  Vilnius
  +18
  0.9 m/s
  Panevėžys
  +14
  1.3 m/s
  Klaipėda
  +11
  -
  Šiauliai
  +14
  1.3 m/s
  Utena
  +18
  0.9 m/s

  Vilnius

  Giedra
  +18
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų +18
  «
  Dėkojame už išsakytą nuomonę!