Meteoritas. NASA nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Meteoritas. NASA nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

 Prieš 80 metų, 1933 metų vasario 2 dieną, iš dangaus virš Žemaitkiemio Ukmergės rajone pabiro ugninis meteoritų lietus. Daugeliui to meto žmonių pasirodė, kaip rašė spauda, kad atėjo pasaulio pabaiga. Tuomet mokslininkams pavyko surinkti daugiau kaip 40 kilogramų meteoritų, kurių didžiausi svėrė kelis kilogramus.

Vilniaus universiteto profesorius, geologas Gediminas Motuza teigia, jog nuo to laiko Lietuvoje daugiau meteoritų nukritimo atvejų nebuvo užfiksuota.

Anot geologo, krentantys meteoritai – įprastas reiškinys. Jie krenta nuolat, tačiau ne visada pasiekia Žemės paviršių.

„Kosmose, juostoje tarp Marso ir Jupiterio, skraido apie 400 tūkst. asteroidų. Kartais jie iškrypsta iš savo kelio. Žemė juos pasigauna savo traukos lauku, tad jie ant jos ir nukrenta“, – aiškino G. Motuza.

Mokslininkas teigia, kad meteoritas – tai uolienos gabalas, asteroido nuolauža, nukritusi ant Žemės, kurią mes galime pačiupinėti ir tirti.

„Didžiausias nustatytas meteoritas, išlikęs uolienos gabalas – tai Hobos meteoritas, prieš maždaug 80 tūkst. metų nukritęs Namibijoje. Jis sveria apie 60 tonų“, – pasakojo G. Motuza.

Pasak jo, aiškios ribos tarp meteoritų ir asteroidų nėra, nes tai panašios kilmės kosminiai kūnai. „Kartais į Žemę nukrenta daug stambesni kosminiai kūnai, kuriuos mes vadiname asteroidais ir kurie sukelia daug rimtesnius padarinius – sprogimus, išmuša didžiulius kraterius, kurių skersmuo siekia šimtus kilometrų“, – LRT radijui teigė geologas.

Pašnekovo teigimu, prieš 80 metų Ukmergės rajone iš dangaus pabirusius meteoritus pastebėjo netoli Žemaitkiemio esančio Kliepšių kaimo gyventojai. Kadangi tuomet buvo pasnigę, nukritę dangaus kūnai buvo gerai matomi.

„Nuolaužų rinkimą organizavo vietos policininkas. Jis iš karto iš Kauno pakvietė Vytauto Didžiojo universiteto atstovus. Buvo sudaryta grupelė mokslininkų, jai vadovavo profesorius Mykolas Kaveckis. Vietos gyventojų ir mokslininkų pastangomis buvo surinkta apie 44 kilogramai nuolaužų. Jos buvo įvairaus dydžio – nuo kelių kilogramų iki kelių šimtų gramų“, – pasakojo G. Motuza.

Didžioji dalis Žemaitkiemio meteoritų saugoma Vilniaus universitete, tačiau mažesni gabalai iškeliavo į Čekijos, Rusijos, Anglijos muziejus.

„Paprastai meteoritais keičiamasi, taip jie pakliūna į platesnį tyrimų ratą, į mokslinę apyvartą. VDU M. Kaveckio pastangomis turėjo gerus ryšius su Čekijos aukštosiomis mokyklomis, Prahos mokslo įstaigomis. Buvo keičiamasi ir meteoritais, ir mineralais, kurie papildė mūsų geologijos muziejų. Tokiu būdu ir keletas Žemaitkiemio meteoritų nuolaužų iškeliavo į Čekijos ir kitus pasaulio muziejus, kur jie tiriami“, – LRT radijui kalbėjo G. Motuza.

Anot jo, pasaulyje surasta apie 40 tūkst. nukritusių meteoritų, maždaug tūkstančio jų kritimas buvo stebėtas. Lietuvoje nustatyti vos keli meteoritų kritimo atvejai. Du jų – XIX amžiuje. XX amžiuje, 1908 metais, Žemaitijoje nukrito Naujojo Projekto meteoritas, 1929 metais Anykščių rajone nukrito Andrioniškio meteoritas, 1933 metais meteoritai pabiro netoli Žemaitkiemio.

„Po Žemaitkiemio daugiau tokių kritusių meteoritų atvejų nebuvo nustatyta“, – pastebi geologas.

Skaityti komentarus 1 Parašyk komentarą


  Mokslas

  Plutonas ir jo palydovai (NASA nuotr.)
  Atleisk, Plutone, tu vėl planeta 2014.10.19 17:46 Prieš 8 metus po ilgų diskusijų ir ginčų nuspręsta Plutoną išbraukti iš planetų sąrašo. 2003 m. spalio mėn. buvo atrastas objektas 2003 UB313, kuris, pasirodo, už Plutoną yra kur kas didesnis ir nutolęs nuo Saulės tris kartus toliau nei Plutonas. Tiesa, naujasis objektas buvo pavadintas Ėridės vardu.
  Meškėnas (nuotr. Balsas.lt)
  Kuršių nerijoje pasirodę meškėnai – mieli gyvūnėliai ar gamtos priešai? 2014.10.18 21:51 Asta Kažukauskienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Kuršių nerijoje pasirodę paprastai Šiaurės Amerikoje gyvenantys meškėnai aplinkosaugininkus verčia skambinti pavojaus varpais. Čia peri daug retų paukščių, o meškėnai tiek paukščius, tiek jų kiaušinius gali naikinti ir ant žemės, ir medžiuose. be to – neturi ...
  Kengūrų porelė (nuotr. SCANPIX)
  Prieš milijoną metų kengūros vaikščiojo kaip žmonės? 2014.10.18 15:47 Christine Janis vadovaujama mokslininkų grupė iš vienos mažiausių JAV valstijų – Rod Ailando sostinėje Providense veikiančio Brauno universiteto nustatė, kad dar Pleistoceno epochoje išmirusio kengūrų porūšio Sthenurinae atstovai vaikščiojo 2 kojomis. Mokslininkai tokios išvados priėjo analizuodami šių gyvūnų kaulus bei ...
  Šiaurės ašigalis (nuotr. SCANPIX)
  Veriasi šiauriniai vartai iš Europos į Aziją 2014.10.17 23:04 Klimato kaita ne tik atneša naujų pavojų, bet ir atveria naujų galimybių. Jų suteikia vis patogesnis laivybai Šiaurės jūrų kelias. Šylantis Arkties vandenynas kasmet vis labiau vaduojasi iš jį kaustančių ledų, vis ilgesniam laikui atverdamas trumpiausią jūrų kelią iš Europos į Aziją, bekraštėmis Rusijos šiaurinių ...
  MImas.NASA nuotr.
  Mįslingasis Saturno palydovas Mimas glumina ne tik išore, bet ir gelmėmis 2014.10.17 16:32 Saturno Mimas užminė naują mįslę. Jis ne tik stulbinamai panašus į „Mirties žvaigždę“ iš „Žvaigždžių karų“, nors pirmąkart nufotografuotas buvo gerokai vėliau, nei buvo sukurtas filmas. Keistų dalykų mokslininkai įtaria esant ir Mimo viduje.
  Saharos dykuma (nuotr. Shutterstock.com)
  Procesas, kuris kasmet pasiglemžia po dvi Lietuvas 2014.10.17 09:08 Dykumėjimas yra vienas didžiausių šių laikų aplinkos iššūkių. Taip LRT.lt sako VU Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir minerologijos katedros vedėjas prof. Petras Šinkūnas. Jungtinių Tautų (JT) skaičiavimais, šis procesas kasmet pasiglemžia teritoriją, lygią bent dviem Lietuvoms.
  12 beprotiškų, tačiau realiai patentuotų išradimų (nuotr. mixstuff.ru)
  12 beprotiškų, tačiau realiai patentuotų išradimų (1) 2014.10.17 07:00 Šie gana egzotiški įrankiai eilinį sykį pademonstravo žmogaus fantazijos ribų nebuvimą. Redakcija nerekomenduoja savarankiškai, be atitinkamos įrangos ir instrukcijų, bandyti kopijuoti šiuos išradimus. 1. Ginklas, šaudantis totorišku padažu Patentas gana įmantrus, tačiau labai klasikinis. Apie jį svajoja visi, netgi tie, ...
  Ar Marsas susidurs su kometa? (nuotr. leidėjų)
  Ar sekmadienį Marse gali įvykti pasaulio pabaiga? 2014.10.16 16:46 Sekmadienį Marsas sulauks nekviestų svečių. Tiksliau, viešnios – didžiulės kometos. Palyginus su ja, garsioji Čuriumovo-Gerasimenkos kometa, ant kurios po mėnesio leisis ESA zondo „Rosetta“ nusileidimo aparatas „Philae“, tėra vos 3 km skersmens nykštukas. Bet ar pamenate, kaip tas „nykštukas“ atrodė modeliuotose ...
  Prof. Rita Žukauskienė. Vidūno Gelumbausko nuotr.
  Mokslininkų mobilumas: terpė naujoms idėjoms 2014.10.16 12:49 Lietuvos mokslo tarybos (LMT) kuruojamas projektas „Konkursinis trumpalaikių mokslininkų vizitų finansavimas“, trunkantis penktus metus, skirtas stiprinti Lietuvos mokslininkų potencialą, skatinant juos pradėti ir tęsti mokslinę veiklą bei pritraukti geriausius protus.
  Austras Felixas Baumgartneris žvelgia į žemę iš stratosferos (nuotr. SCANPIX)
  Žmonių poveikis Žemei gali paskatinti priimti naują epochos pavadinimą 2014.10.16 11:37 Žmogaus poveikis Žemei tapo itin didelis – šyla planetos klimatas, vyksta didelio masto aplinkos tarša, todėl daugelis mokslininkų naujai įvardija epochą, kurioje gyvename, vadindami ją antropocenu – žmonių amžiumi. Nors daugelis ne specialistų to nežino, mokslas pastarąjį 12 tūkst.
  Kosmosas (NASA nuotr.)
  Europos kosmoso agentūra parinko zondo nusileidimo ant kometos vietą 2014.10.15 21:37 Europos kosmoso agentūra (ESA) trečiadienį patvirtino išrinkusi vietą ant kometos paviršiaus, kur kitą mėnesį turėtų būti nutupdyta kibernetinė laboratorija. Šaldytuvo dydžio zondas „Philae“ turėtų nutūpti „J srityje“, prioritetinėje nusileidimo ant kometos 67P/Čuriumov-Gerasimenko vietoje, sakoma agentūros pranešime. ...
  Maliarinis uodas. “Scanpix“ nuotr.
  „Siemens“ mokslininkai kuria greitesnį maliarijos nustatymo metodą 2014.10.15 13:09 Vokietijos technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkai kuria metodą, padedantį greičiau ir tiksliau nustatyti infekcinę maliarijos ligą. Atlikę sveikų ir grėsminga liga užsikrėtusių pacientų kraujo mėginių palyginimus, gydytojai nustatė maliarijai būdingus statistinius kraujo pokyčius, kurie padės ...
  Machimozauro skeletas (nuotr. wikipedia.org)
  Juros periode gyveno 9 m ilgio krokodilų protėviai 2014.10.15 12:20 Vieno iš šiuolaikinių krokodilų protėvių, gyvenusio pajūrio vandenyse ir estuarijose prieš maždaug 150 mln. metų, ilgis nuo snukio iki uodegos buvo 9,26 metro, trečiadienį paskelbė mokslininkai. Paleontologai iš šešių Europos šalių naujai peržiūrėjo į krokodilus panašių roplių, priskiriamų prie Machimosaurus genties, ...
  Dirbtinis intelektas – jūsų asmeninis grafikos dizaineris (nuotr. leidėjų)
  Dirbtinis intelektas – jūsų asmeninis grafikos dizaineris 2014.10.15 09:10 Pradedančioji įmonė, pasivadinusi „the Grid“ (Tinklas), paskelbė apie įdomų projektą – skurti dirbtinio intelekto sistemą, kurios padedamas bet kuris vartotojas, nepriklausomai nuo žinių apie dizainą, interneto svetinių kūrimą ir programavimą galėtų sukurti elegantišką ir profesionalią svetainę.
  (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)
  Paskelbti geriausių magistro baigiamųjų darbų konkurso nugalėtojai 2014.10.14 15:02 Paaiškėjo jau šeštus metus iš eilės organizuojamo konkurso geriausių magistro baigiamųjų darbų autoriai – Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) rengiamo konkurso „Geriausi magistro baigiamieji darbai 2014“ laimėtojai. Pasak LJMS atstovų, šiais metais susidomėjimas konkursu buvo dar didesnis nei ankstesniais metais.
  (nuotr. freedigitalphotos.net)
  Krevečių ir vorų susivienijimas gali išnaikinti plastiką 2014.10.14 14:48 Sujunkite kietą krevečių kiautų medžiagą su vorų šilko baltymu ir gausite krilką, kietą, biologiškai skaidų pasaulį dusinančio plastiko pakaitalą Bent jau archeologai bus patenkinti. Jei buvote susuptas į vienkartines sauskelnes po plataus jų paplitimo septintajame XX amžiaus dešimtmetyje, jūsų išmatų pėdsakai tikriausiai ...
  Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
  Bus finansuojami šeši Lietuvos ir Prancūzijos mokslininkų projektai 2014.10.14 09:51 Spalio 13 d. Švietimo ir mokslo ministerijos delegacija, vadovaujama viceministrės Svetlanos Kauzonienės, dalyvavo Paryžiuje surengtame Lietuvos ir Prancūzijos mokslinio bendradarbiavimo programos „Žiliberas“ posėdyje. Šalių delegacijos pasikeitė informacija apie naujausias mokslo ir technologijų politikos tendencijas ir ...
  Paroda “Pasivaikščiojimas po arklį“ (nuotr. Organizatorių)
  Ar norėtumėte pamatyti, kaip arklys atrodo iš vidaus? 2014.10.14 07:59 Kas vyksta Kaune Visi pripratę prie parodų, kur visi eksponatai iškabinti ant sienų ar išdėlioti vitrinose ir į juos reikia tiesiog žiūrėti, pasiklausant gido istorijų. Tačiau ar norėtumėte išmėginti visai kitokią parodą, kur reikėtų įeiti į gyvūno vidų ir ten pamatyti ne tik tikrus organus, bet taip pat ir išgirsti tikrą ...
  Jeanas Tirole'is (nuotr. SCANPIX)
  Ekonomikos Nobelis – už rinkos galios ir reguliavimo analizę 2014.10.13 14:21   2014 metų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją pirmadienį pelnė prancūzų mokslininkas Jeanas Tirole'is (Žanas Tirolis) už rinkos galios ir reguliavimo analizę, paskelbė premijos teikėjai.   Švedijos karališkoji mokslų akademija pirmadienį nurodė, kad J.Tirole'is „paaiškino, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, ...
  Nobelio premijos teikimo ceremonijos Stokholme akimirkos. „Scanpix“ nuotr.
  Nobelio ekonomikos premiją laimėjo prancūzų mokslininkas Jeanas Tirole'is 2014.10.13 14:20 2014 metų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją pirmadienį pelnė prancūzų mokslininkas Jeanas Tirole'is (Žanas Tirolis) už rinkos galios ir reguliavimo analizę, paskelbė premijos teikėjai. Švedijos karališkoji mokslų akademija pirmadienį nurodė, kad J.Tirole'is „paaiškino, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose ...

  Oras Lietuvos žemėlapyje

  Pirmadienis, 2014 m. spalio 20 d.
  Alytus
  +12
  4.9 m/s
  Kaunas
  +14
  7.2 m/s
  Vilnius
  +12
  5.8 m/s
  Panevėžys
  +13
  6.3 m/s
  Klaipėda
  +12
  -
  Šiauliai
  +13
  6.3 m/s
  Utena
  +12
  6.3 m/s

  Vilnius

  Lengvas lietutis
  +12
  Lengvas lietutis
  Toks jausmas lyg būtų +12
  «
  Dėkojame už išsakytą nuomonę!