L. Stankūnaitė su dukra (nuotr. youtube.com) (nuotr. Gamintojo)

L. Stankūnaitė su dukra (nuotr. youtube.com) (nuotr. Gamintojo)

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs Laimutės Stankūnaitės ir mirusio Drąsiaus Kedžio dukters gyvenamosios vietos nustatymo bylą, nutarė, kad dukra gyvens su savo motina L. Stankūnaite.

(Papildyta 16.20)

E. Laužiko teigimu, teisėjų kolegija taip pat įvertino Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos straipsnio aiškinimo ir taikymo praktiką, suformuluotą Europos Žmogaus teisių teismo, pagal kurią tėvų valdžios ribojimas bus pagrįstas tik tada, kai jis bus atliktas pagal įstatymą ir atitiks teisėtą konvencijos prasmę ir bus būtinas demokratinėje visuomenėje.

Nepaisant to, kad L. Stankūnaitė šiuo metu yra saugoma Kriminalinės policijos biuro pareigūnų, teismas nustatė, kad vaikui yra užtikrintos sąlygos sveikai gyventi ir vystytis.

----------

Tokią galutinę ir neskundžiamą nutartį LAT teisėjų kolegija, vadovaujama Sigitos Rudėnaitės, paskelbė pirmadienį.

Spaudos konferenciją surengęs teisėjų kolegijos pirmininkas Egidijus Laužikas sakė, kad teisėjų nuomonė buvo vieninga, kad pagrindo riboti Laimutės Stankūnaitės motinos valdžiai ir nustatyti vaiko naują gyvenamąją vietą nėra: „Peržiūrėjome ir baudžiamąją bylą, kurioje L. Stankūnaitei buvo pateikti įtarimai, tačiau ši byla nutraukta, todėl nutarėme neriboti motinos valdžios į vaiką bei gyvenamosios vietos nustatymo nepaisant, jog šiuo metu mergaitės mama yra saugoma valstybės ir jos abi gyvena konspiraciniame bute“.

E. Laužikas pastebėjo, kad ši byla yra išskirtinė, kadangi teismui teko spręsti, ar vaiką, kurio mama yra saugoma valstybės ir kurios gyvybei gresia pavojus, palikti su mama: „Tėvams atimama teisė į tėvų valdžią arba ji apribojama tik tada, kai tėvai visiškai nesirūpina vaiku ir daro jam žalą“.

Nagrinėjant bylą, anot E. Laužiko, vertinta ir atlikta psichologinė ekspertizė, kad mergaitės gyvenimas kasacinės ieškovės Neringos Venckienės namuose buvo susijęs su materialinėmis vertybėmis, matūraliu saugumo stabilumo požymiu: „Vaikas negalėjo suprasti, kur jam geriau gyventi, todėl nutarus, kad tėvų valdžios riboti nėra pagrido nutarta nustatyti ir gyvenamąją vaiko vietą – pas motiną konspiraciniame bute“.

LAT teisėjų kolegija taip pat pažymėjo, kad nėra įrodymų, jog L. Stankūnaitė galėjo atlikti priešingus jos dukters interesams veiksmus.

Teismo teigimu, tai, kad vaiko gyvenamojo vieta nustatyta su motina, nepaneigia giminaičių, su kuriais vaiką sieja glaudūs šeiminiai ryšiai, teisės su juo bendrauti.

E. Laužikas akcentavo, kad teismas netyrė naujų įrodymų, o tik nagrinėjo tuos pačius klausimus, kaip ir žemesnės instancijos teismai.

Į teismą, siekdama susigrąžinti mergaitės globą, kreipėsi buvusi Kauno apygardos teismo tesėja, dabartinė Seimo narė Neringa Venckienė. Ji siekia, jog būtų pakeisti ankstesnių teismų sprendimai, kuriais remiantis mergaitė gyvena su motina L. Stankūnaite.

Šią bylą nagrinėjo išplėstinė septynių teisėjų kolegija.

2011 m. gruodį Kėdainių rajono apylinkės teismas nusprendė D. Kedžio ir L. Stankūnaitės dukrą, kurią globojo jos tėvo D. Kedžio sesuo N. Venckienė, perduoti motinai. 2012 metų balandį Klaipėdos apygardos teismas paliko galioti šį sprendimą.

Skaityti komentarus 23 Parašyk komentarą


  Kriminalai

  Gaisras (nuotr. Kas vyksta Kaune)
  Netoli Kauno sienamiesčio kilo milžiniškas gaisras (1) 2014.04.20 22:56 Kaunas.kasvyksta.lt Sekmadienio vakarą Brastos gatvės masyve užsidegė didelis plotas žolės. Į įvykio vietą atskubėję ugniagesiai gelbėtojai puolė gesinti įsiplieskusį gaisrą ir guodėsi, kad informaciją apie jį gavo per vėlai, todėl kol gaisro padariniai bus likviduoti, praeis ne viena valanda. Pirmąjį Velykų vakarą ...
  Policijos pareigūnas (nuotr. Policijos departamento)
  Lietuvos policija ir toliau siautėja: šiurpią avariją sukėlė girtas pareigūnas Kaltę bandė prisiimti moteris (1) 2014.04.20 22:49 Šventų Velykų vakarą apie 19 val. Vilniaus policija gavo iškvietimą, kad kelyje apvirto „Toyota“ automobilis. Į įvykio vietą taip pat išskubėjo ir greitoji pagalba, nes susižalojimus patyrė automobilio keleivė. Kiek vėliau paaiškėjo, kad automobilį vairavo tai Lietuvos kriminalinės policijos biuro darbuotojas - vyr. ...
  Girtas vairuotojas prieš policijos pareigūnus
  Reidas po reido: kada įkliūna daugiausiai neblaivių vairuotojų? (1) 2014.04.20 21:50 Maždaug trečdalis šalies avarijų yra susijusių su alkoholio vartojimu, daug žmonių tokiose avarijose žūsta. Reidų metu išaiškinama daug neblaivių vairuotojų. Ir statistika nerodo gerėjančių rezultatų. Taigi nebestebina faktas, kad kai kuriems vairuotojams apskritai užsimota neleisti vairuoti nors kiek išgėrus alkoholio.
  Avarija Kaune (nuotr. Kas vyksta Kaune)
  Kauno romai su BMW kelyje skynė viską, ką galėjo 2014.04.20 17:21 kaunas.kasvyksta.lt Pirmąją Velykų dieną Kaune įvyko didžiulė avarija. Jos metu sužeista taksi važiavusi keleivė, o įtariamas avarijos kaltininkas iš įvykio vietos pabėgo. Kaip pasakojo liudininkai, jis pasiėmęs didelį maišą nubėgo link netoliese esančio taboro. Dėl įvykio draudžiamas eismas Minkovskių gatvės atkarpoje.
  Abi Viktorijos teisme nuolat slėpė savo veidus („Akistatos“ archyvo nuotr.) (nuotr. „Akistatos”)
  Nors žudikės ir sirgo depresija, tačiau abi pakaltinamos (4) 2014.04.20 17:10 Praėjusią savaitę Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) išnagrinėjo Viktorijos Vaitiekaitytės ir Viktorijos Lietuvninkaitės, o taip pat ir jų nužudytosios Nedos Račkauskaitės tėvų skundus. Verdiktą teismas paskelbs gegužės 26-ąją. Prašė bausti griežčiau Šiaulių apygardos teismas abi žudikes už itin žiaurią Nedos ...
  Nelegalus alkoholis (nuotr. Muitinės)
  Į Ukmergės ligoninę atvežtas alkoholiu apsinuodijęs mažametis 2014.04.20 11:37 Balandžio 19 d. 21 val. 20 min. į Ukmergės ligoninę iš Ukmergės r., Paobelio k., pristatytas ir dėl apsinuodijimo alkoholiu paguldytas 2004 m. gimęs berniukas. Aplinkybės aiškinamos.
  Vilniuje policija (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Grobikai atimtu automobiliu džiaugėsi neilgai 2014.04.20 11:15 Balandžio 19 d. apie 3 val. 15 min. Šiauliuose, Gardino g., trys jaunuoliai per prievartą ištempė iš automobilio „Honda Civic“ (pagamintas 1990 m.) R. G. (gimusį 1995 m.), jį sumušė bei pagrobė minėtą automobilį kartu su jame buvusiais dokumentais ir mobiliojo ryšio telefonu. Nukentėjusysis į medikus nesikreipė. ...
  Greitoji (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Garaže rastas negyvo penkiamečio berniuko kūnas 2014.04.20 11:10 Balandžio 19 d. apie 20 val. Jonavos r., Kalnėnų k., Centrinėje g., garaže, rastas 2009 m. gimusio berniuko kūnas su kraujosruva kaktoje. Mirties priežastis ir aplinkybės nustatinėjamos.
   („Šiaulių naujiens“/Tado Juodžiukyno nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
  Paluknyje sudužus lėktuvui žuvo stambios Vilniaus įmonės vadovas su sūnumi (3) 2014.04.20 09:46 Trakų rajone sudužus mažam lėktuvui žuvo bendrovės „Vilniaus baldai“ direktorius Dalius Aleksandravičius ir jo vienuolikmetis sūnus. Tai, kad žuvo D.Aleksandravičius, BNS patvirtino Vilniaus aeroklubo direktorė Dalia Vainienė. Lėktuvas iš Paluknio aerodromo Trakų rajone pakilo šeštadienio vakarą. Policijos departamentas ...
  Prostitutės (nuotr. Akistata)
  Už grotų pasodinti prekeiviai, į Danijos viešnamius tiekę lietuvaites Susirado Lietuvoje, žadėjo „pakasti" 2014.04.20 07:30 Prekybos žmonėmis problema įvardyta beveik prieš dešimtmetį, o pastaraisiais metais teisėsaugininkai skina jos vaisius – surinkę įrodymų dėl šios nusikalstamos veiklos, vieną po kito sodina prekeivius žmonėmis į kaltinamųjų suolą.
  Paauglių, padariusių sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, vis daugėja (nuotr. „Akistatos”)
  Nuo alkoholio priklausoma karta spjauna į įstatymus 2014.04.19 22:50 Liūdna, bet Lietuvos kaimuose pamažu gausėja tokių šeimų, kur jau auga trečia nuo alkoholio priklausanti karta. Ir jokie įstatymai, baudos ar nelaisvė jų negąsdina. Nors ir pasiteisino prieš keletą metų sukurtos Vaiko gerovės komisijos (VGK), kurios veikia ir prie savivaldybių, ir mokyklose, bei priimtas Vaiko minimalios ...
  Etaplius.lt skaitytojos Ugnės Liaudanskytės nuotr.
  Nelegaliose lenktynėse į avariją pateko motociklininkas (1) 2014.04.19 21:30 Penktadienio vakarą Šiauliuose, Zoknių mikrorajone, apleistame lėktuvų pakilimo take įvyko skaudi avarija. Be šalmo važiavęs motociklininkas susidūrė su automobiliu. Motociklo vairuotojas skubiai nugabentas į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Nelaimė įvyko 19.44 val. blaivus D. M. (gim. 1994 m.) vairuodamas automobilį ...
   (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Pro neužrakintas duris įėjęs ir kišenes kraustęs vyriškis šeininkui peiliu sužalojo ranką (2) 2014.04.19 10:46 Balandžio 18 d. apie 17 val. 30 min. Vilniuje, Sėlių g., į butą pro neužrakintas duris įėjo nepažįstamas vyriškis ir koridoriuje ėmė kraustyti drabužių kišenes. Bute buvusiam R. K. (gimusiam 1974 m.) bandant sulaikyti nusikalstamą veiką darantį asmenį, pastarasis peiliu jam sužalojo rankos plaštaką. Įtariamasis A. K. ...
  Į ligoninę atvežto ligonio būklė pribloškė medikus (Šiaure.lt)
  Šalčininkuose mirė sugėrovų sutalžytas vyras (1) 2014.04.19 10:17 Balandžio 18 d. apie 19 val. 30 min. į Šalčininkų ligoninę iš Šalčininkų, Vytauto g., buto, pristatytas sumuštas, sunkios būklės J. K. (gimęs 1979 m.), kuris ligoninėje mirė. Įtariamieji neblaivūs (3,0 prom. alkoholio) O. D. (gimęs 1978 m.) ir (3,45 prom. alkoholio) A. R. (gimęs 1970 m.) uždaryti į areštinę.
  Policija (nuotr. Migracijos valdybos)
  Kaukėtos plėšikės iš senolės pagrobė tris litus (3) 2014.04.19 10:15 Balandžio 18 d. apie 19 val. 30 min. Elektrėnų sav., Vievio mstl., Stoties g., į A. K. (gimusios 1935 m.) gyvenamąjį namą, pro neužrakintas duris, užėjo trys moterys (dvi iš jų kaukėtos, viena - iš matymo pažįstama), kurios, smaugdamos namo savininkę, reikalavo pinigų ir, iš stalo stalčiaus paėmusios 3 litus bei iš ...
  Reidas Šiauliuose (Etaplius.lt)
  Reidas: Šiaulių vairuotojai nesinaudoja „Facebook" (2) 2014.04.19 09:58 Penktadienio vakarą Šiauliuose kelių policijos biuro pareigūnai surengė reidą. Nuo 17 val. iki 20 val. prie Tilžės gatvės viaduko būrys patrulių tikrino, ar iš centro link pietinio miesto rajono važiuojantys vairuotojai neviršija nustatyto leistino greičio. Reido metu civilio rūbais persirengęs pareigūnas ant viaduko ...
  Policija (nuotr. leidėjų)
  Policijos pareigūnai per šventes ragina nepamiršti saugumo 2014.04.19 07:21 Pasitinkant šv.Velykas policijos pareigūnai dirbs sustiprintomis pajėgomis bei ragina piliečius ir patiems nepamiršti pasirūpinti savo ir kitų, taip pat savo turto saugumu. Savaitgalį Lietuvos policijos departamentas žada sustiprinti pareigūnų budėjimą. Policijos atstovai taip pat primena, kad derėtų ne tik nepamiršti ...
  Batakių vidurinei mokyklai vadovaujančio Rimvydo Varanavičiaus atžvilgiu pradėta baudžiamoji teisena (Karolinos Stažytės nuot.)
  Girtas saugiausios Tauragės mokyklos direktorius „auklėjo“ policiją 2014.04.18 23:23 Žydrūnė JANKAUSKIENĖ Vėlų antradienio vakarą Batakiuose policijai įkliuvo neblaivus vyras. Prisistatęs pedagogu, jis pareigūnus „paauklėjo“ rusiškais keiksmažodžiais. Atgabenus įsikarščiavusįjį į Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą paaiškėjo, kad vyras nemelavo – policininkus iškoneveikė Batakių ...
  Peilis (Vaido Bivainio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
  Peiliai vaikinų rankose sėjo mirtį Lietuvoje kas antrą dieną nužudomas žmogus(4) 2014.04.18 21:15 Jaunuoliai visai nebrangina žmogaus gyvybės. Vos tik kyla koks nors konfliktas, žodžiai ar beginklės rankos – ne priemonės jam spręsti. Jaunuoliai griebiasi peilio, nes vaikšto nesiskirdami su juo. Taip pastarosiomis dienomis jaunų žmonių konfliktai baigėsi nužudymu Klaipėdoje ir Telšiuose. Žinoma, ne paskutinį vaidmenį ...
  Baras (nuotr. Fotodiena.lt)
  Vos savaitę dirbantis patrulis į tarnybą prisistatė neblaivus 2014.04.18 16:11 Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnams įprastas rytas tarnyboje neretai prasideda blaivumo patikrinimu. Tačiau vos prieš savaitę pradėjusiam dirbti vienam iš patrulių tarnybos pradžią apkartino nemalonūs alkoholio matuoklio rodmenys – patruliui nustatytas lengvas ...
  «
  Dėkojame už išsakytą nuomonę!