„Sartai 2013“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

„Sartai 2013“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

Mažiau nei dvi savaitės beliko iki ne tik Aukštaitiją, bet ir visą Lietuvą garsinančių žirgų lenktynių „Sartai 2014“, kurios, laikantis per šimtmečius nusistovėjusių tradicijų, ir šiemet vyks vasario pirmąjį šeštadienį - vasario 1 dieną. Tokį sprendimą priėmė Žemės ūkio ministerijoje pirmadienį susirinkę varžybų organizacinio komiteto nariai, teigiama pranešime spaudai.

Anksčiau būkštauta ar dėl šiltos žiemos pavyks išlieti ledą, tačiau spūstelėjus šalčiams šie darbai pradėti praėjusį penktadienį.

„Iš bėdos net dabar būtų galima kviesti eikliųjų žirgų važnyčiotojus, nes Dusetų hipodromas jau blizga ledu, - lenktynių organizacinį komitetą patikino UAB „Lietuvos žirgynas“ direktorius Edgaras Jeninas. – Vyraujantys orai leidžia tikėtis ne tik puikaus, greito ledo, bet ir įspūdingos šventės“.

Žirgų lenktynės prie legendomis apipinto Sartų ežero, o anksčiau – ir ant jo ledo, vienos seniausių masinių renginių šalyje. Istoriniai šaltiniai byloja, jog pirmasis tokių lenktynių puslapis atsirado daugiau nei prieš du šimtmečius. Nuo to laiko žirgų lenktynių Dusetose metraštis kasmet pasipildo naujais, turiningais faktais, kuriuose garbingiausia vieta tenka ne tik čempionams bei rekordininkams, bet ir liaudiškų tradicijų bei nacionalinio paveldo puoselėtojams. Mat savotiškos jų varžytuvės irgi tapo neatskiriama šių lenktynių, o kartu ir visos žiemos šventės dalimi.

„Lietuvis ir žirgas – tai dvi neatskiriamos sąvokos ne tik rašytiniuose šaltiniuose, bet ir liaudies atmintyje. Tradicinė žirgų žiemos sporto šventė jau daugelį metų Dusetose suburia visus žirgų mylėtojus ne tik iš Lietuvos, bet ir kai kurių užsienio šalių“, - lenktynių spaudos centrui, Viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė Žemės ūkio ministras, profesorius Vigilijus Jukna.

Ministras akcentavo, jog pernai pažymėta aštuonių dešimtmečių sukaktis, kai nuo 1933 m. šias lenktynes remia Žemės ūkio ministerija, o nuo 1955 m. žirgų lenktynės tapo respublikinės. Dėl pagrindinio lenktynių trofėjaus - „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia Lietuvos žemės ūkio ministerija, kasmet varžosi eikliausiųjų ristūnų važnyčiotojai. Ir tai ne vieninteliai kriterijai, dėl kurių Žemės ūkio ministerija tituluojama kaip generalinė šios puikios šventės rėmėja.

„Aukščiausio lygio žirgų lenktynės Dusetose – tai puiki, kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų kasmet sutraukianti šventė, kuri arklininkystės specialistams tampa savotišku tyrimų poligonu, diktuojančiu gaires kuria kryptimi vystyti šią gyvulininkystės šaką išvedant greitus, ištvermingus ir nekaprizingus, lengvai treniruojamus žirgus“, - teigia ministras V. Jukna.

Artėjančiai žiemos žirginio sporto šventei įtemptai rengiasi ir būsimųjų lenktynių šeimininkai dusetiškiai, garsėjantys svetingumu ir išmone. Todėl žirgų lenktynes Dusetose kasmet lydi margaspalviai kermošiai, mugės bei kitokios atrakcijos, kurias jau pamėgo žiūrovai ir kurių kasmet vis daugėja. Beveik visi kaip dalyvavimo šioje šventėje liudijimą stengiasi parsivežti iš Dusetų tai kvapnios aukštaitiškos duonos kepalą, tai kadagio dūmu kvepiančios kaimiškos dešros rinkę, tai geltoną sūrį ar aguonomis pagardintų riestainių virtinę.

Detalesnę informaciją apie tradicines žirgų lenktynes „Sartai 2014“ varžybų organizacinis komitetas pateiks šiam renginiui skirtoje spaudos konferencijoje, kuri sausio 23 d. 10.00 val.  vyks Žemės ūkio ministerijoje (Gedimino pr.19/J. Lelevelio g.6, Vilnius), 399 kabinete (III aukštas).

Parašyk komentarą


  Kitos šakos

  Vilius Laurinaitis (nuotr. Organizatorių)
  Imtynininkas Vilius Laurinaitis - Paryžiaus Grand Prix turnyro prizininkas 2015.02.01 18:14   Paryžiuje vykstančiame imtynių Grand Prix turnyre sėkmingai rungėsi ir bronzos medalį iškovojo buvęs joniškietis Vilius Laurinaitis. Graikų-romėnų imtynių turnyre Lietuvos olimpinio sporto centro auklėtinis svorio kategorijoje iki 98 kilogramų aiškia persvara per pusantros minutės įveikė lenką Marciną Olejnyczaką, ...
  Austras Bjoernas Kochas (nuotr. SIPA/Scanpix)
  Žiemos universiadoje Slovakijoje slidininkas Lukas Jakeliūnas užėmė 18-tą vietą 2015.02.01 18:04  2015 metų žiemos universiadoje Slovakijoje vyrų 30 km nuotolyje bendro starto lenktynėse laisvu stiliumi sėkmingai startavo ir aukštą 18-tą vietą užėmė Lukas Jakeliūnas.
  Novakas Džokovičius (nuotr. Reuters/Scanpix)
  Serbas Novakas Džokovičius penktą kartą laimėjo atvirųjų Australijos teniso pirmenybes 2015.02.01 14:47 Sekmadienį Melburne pasibaigusio pirmojo šiais metais Didžiojo kirčio serijos turnyro - atvirojo Australijos čempionato, kurio prizų fondą sudarė 40 mln. Australijos dolerių - vyrų vienetų varžybas laimėjo 27-erių metų serbas Novakas Džokovičius.
  Gabrielė Leščinskaitė ir Kotryna Vitkūnaitė (nuotr. LBF.lt.)
  Biatlonininkė Kotryna Vitkūnaitė Europos čempionate užėmė 32-ąją vietą 2015.02.01 14:39 Estijoje vykstančiame atvirajame Europos biatlono čempionate penktadienį merginų jaunimo (iki 21 metų) persekiojimo lenktynes sekmadienį baigė tik viena iš trijų startavusių Lietuvos sportininkių - šešis baudos ratus sukusi Kotryna Vitkūnaitė užėmė 32-ą vietą tarp 51-os finišavusios sportininkės (startavo - 53). ...
  Dainius Zubrus (nuotr. AFP/Scanpix)
  Dainius Zubrus prie ekipos pergalės prisidėjo rezultatyviu perdavimu 2015.02.01 12:48 Devynioliktą pergalę 50-ose Šiaurės Amerikos Nacionalinės ledo ritulio lygos reguliariojo sezono rungtynėse iškovojo ir į tryliktąją vietą šešiolikos ekipų Rytų konferencijoje pakilo Dainiaus Zubraus Naujojo Džersio "Devils" (47 tšk.) klubas. Šeštadienį namuose 16,3 tūkst.
  Filmo apie Tomą Bendoraitį anonsas (nuotr. facebook.com)
  Neabejingiems „štangoms“: dokumentika apie pasaulio vicečempioną Tomą Bendoraitį (1) 2015.01.31 20:37  Lietuvos kultūrizmo žvaigždė Tomas Bendoraitis šiandien visus savo gerbėjus „Facebook“ socialiniame tinkle nudžiugino pristatęs naują vaizdo klipą „IFBB ATHLETE Tomas Bendoraitis“. „ZStyle“ nepatingėjo ir apsilankė Marijampolės sporto klube „Tauras“, kuriame prakaitą lieja atletas, o jam talkina geriausias Lietuvos ...
  Čempionas Rolandas Maščinskas (nuotr. Mildos Valčiukaitės)
  Europos uždarų patalpų čempionate – du irkluotojų aukso medaliai 2015.01.31 20:04 Lietuvos irkluotojai ir toliau puikiai varžosi Europos elite. Lenkijos Ščecino mieste šeštadienį baigėsi Europos uždarų patalpų irklavimo čempionatas, kuriame Donata Vištartaitė ir Rolandas Maščinskas pirmą kartą tapo čempionais.   Šiemet Europos uždarų patalpų čempionatas pirmą kartą vyko po tarptautinės irklavimo ...
  Raivydas Stanys (nuotr. Irmanto Sidarevičiaus)
  Raivydas Stanys pagerino 22 metus gyvavusį šalies rekordą 2015.01.31 20:00 Šeštadienį Vilniaus lengvosios atletikos manieže vyko LLAF taurės varžybos, kuriose buvo pagerintas net 22 metus gyvavęs šalies rekordas. Vyrų šuolių į aukštį varžybose šios rungties uždarų patalpų Lietuvos rekordą pagerino Europos vicečempionas Raivydas Stanys, antruoju bandymu peršokęs į 228 cm aukštį iškeltą kartelę. ...
  Natalija Kočergina (nuotr. Organizatorių)
  Netaikliai šaudžiusios Lietuvos biatlonininkės tenkinosi kukliomis pozicijomis 2015.01.31 16:17 Estijoje vykstančiame atvirajame Europos biatlono čempionate šeštadienį moterys išsidalijo medalius 7,5 km sprinto lenktynėse. Vėl nedžiugino labai netaikliai šaudžiusios Lietuvos biatlonininkės: 5 baudos ratus sukusi Natalija Kočergina Senojo žemyno pirmenybių lyderėms pralaimėjo beveik pustrečios minutės ir liko 51-čia, ...
  Dainius Zubrus (nuotr. AFP/Scanpix)
  Dainiaus Zubraus ekipa namuose po pratęsimo pralaimėjo NHL čempionato rungtynes 2015.01.31 12:12 Trisdešimt pirmą nesėkmę 49-ose Šiaurės Amerikos Nacionalinės ledo ritulio lygos reguliariojo sezono rungtynėse patyrė keturioliktąją vietą šešiolikos ekipų Rytų konferencijoje užimantis Dainiaus Zubraus Naujojo Džersio "Devils" (45 tšk.) klubas. Penktadienį namuose 16,6 tūkst.
  Įspūdingiausi sporto kadrai (nuotr. SCANPIX)
  Įspūdingiausi savaitės sporto kadrai: nuo gražuolių NFL šokėjų iki krauju apšlakstytos kaukolės ringe 2015.01.30 18:38 Kaip ir kiekvieną savaitę Balsas.lt pateikia savo skaitytojams įdomiausias, pikantiškiausias, keisčiausias ir itin retai matomas sporto akimirkas, užfiksuotas užsienio fotografų. Į šį dvidešimtuką pateko ir Holivudo aktorius Willas Ferellas, sviedęs kamuolį į NBA šokėją ir ją iškart išvertęs iš koto.
  Žalgirio arena (nuotr. L. Kazakevičiaus)
  Rekordinis populiarumas vainikavo „Žalgirio“ arenos metus 2015.01.30 16:52 Kylie Minogue ir Džordana Butkutė, Enrique Iglesias ir Marijonas Mikutavičius, SEL ir „Paroda AgroBalt 2014“, miuziklas „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ ir šou „Ice Age Live“. 2014 metais Kauno „Žalgirio“ arena vėl sutraukė pasaulio ir Lietuvos žvaigždes bei tapo lankomiausia mūsų šalyje.
  Sportas (nuotr. Organizatorių)
  Praleiskite vasario mėnesį sportuodami nemokamai 2015.01.30 15:19 Jau kelis metus iš eilės Lietuvos miestuose vasaris yra skelbiamas sveikatingumo mėnesiu, siekiant, kad šalies gyventojai rūpintųsi savo sveikata, dalyvaudami įvairiausiuose sporto ir sveikatingumo renginiuose. Ne išimtis ir sostinė, kurios gyventojai, kaip ir kasmet, galės ir šių metų vasarį išbandyti įvairiausius ...
  K. Sears (nuotr. SCANPIX)
  5 įdomybės apie tenisininko Andy Murray'aus sužadėtinę Kim Sears 2015.01.30 15:15 Vakar teniso žvaigždės Andy Murray'aus sužadėtinė Kim Sears įsivėlė į skandalą. Stebėdama savo sužadėtinio kovą su Tomašu Berdychu teniso turnyre Australijoje, Kim nesuvaldė emocijų ir riebiais žodeliais iškeikė savo mylimojo varžovą. Pristatome įdomius faktus apie ne iš kelmo spirtą būsimąją teniso žvaigždės ...
  Novakas Džokovičius (nuotr. SCANPIX)
  „Australian Open“ finale Andy Murray sukryžiuos raketes su Novaku Džokovičiumi 2015.01.30 14:32 Melburne vykstančio pirmojo šiais metais Didžiojo kirčio serijos turnyro – atvirojo Australijos čempionato, kurio prizų fondą sudaro 40 mln. Australijos dolerių – vyrų vienetų varžybų antruoju finalininku tapo 27-erių metų serbas Novakas Džokovičius.
  Eva Misiūnaitė (nuotr. Regimanto Tarasevičiaus)
  Rekordų sieks Vilniuje vyksiančiose LLAF taurės varžybose 2015.01.30 14:20 Jau rytoj pajėgiausi Lietuvos sportininkai rinksis į pirmąsias šių metų Lietuvos lengvosios atletikos federacijos atviros taurės varžybas. Čia įnirtinga kova vyks ne tik dėl asmeninių pasiekimų, VšĮ „Kauno maratono klubo“ įsteigto 250 eurų prizo geriausiam jaunimo amžiaus grupės sportininkui, bet ir dėl geriausio klubo ...
  Sartai (nuotr. Organizatorių)
  „Sartai 2015“ lenktynių ledo taku skries 71 ristūnas 2015.01.30 11:11 Savaitė beliko iki vasario 7-ąją Dusetose vyksiančių žirgų tradicinių lenktynių "Sartai 2015", pagrįstai tituluojamų kaip didžiausia, ne tik šį Aukštaitijos miestelį, bet ir visą Lietuvą garsinanti žirgų sporto mylėtojų fiesta. Daugeliui žmonių, nekalbant jau apie giminaičius ar gerus bičiulius, susitikti žirgų lenktynėse ...
  A. Palšytė (nuotr. Irmanto Sidarevičiaus)
  LLAF taurės varžybose – lengvaatlečių kova dėl kelialapių į Europos čempionatą 2015.01.30 09:09 Pajėgiausi Lietuvos lengvaatlečiai šį šeštadienį okupuos Lietuvos sostinę. Vilniaus lengvosios atletikos manieže vyks Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) taurės varžybos, kuriose dalyvaus ir tik ką šalies rekordą pagerinusi Airinė Palšytė, sezono atradimas Šarūnas Banevičius, iš Ispanijos sugrįžusi Dovilė ...
  Ignas Barysas (nuotr. Organizatorių)
  Ignas Barysas kviečia į dvikovą Deivydą Danylą 2015.01.30 08:30 Vos spaudoje pasirodžius pareiškimui, jog kovotojas Deividas Danyla neranda sau lygaus ar bent jau jo verto kovotojo Lietuvoje, su kuriuo galėtų susikauti, iššūkiai pasipylė vienas po kito. Gal kovotojas suklydo? Vienas iš sureagavusių į šią profesionalaus kovotojo mestą pirštinę – Ignas Barysas: „Kviečiu Deividą į ...
  Evaldas Sodeika ir Ieva Žukauskaitė (nuotr. Organizatorių)
  Lietuvos standartinių šokių čempionate suksis pasaulinio lygio poros 2015.01.30 08:04 Ateinantį savaitgalį Prienuose vyks Lietuvos standartinių šokių čempionatas ir pirmenybės, kurių metu geriausios Lietuvos šokėjų poros įvairiose grupėse varžysis dėl nugalėtojų titulo. Lietuvos sportinių šokių federacijos (LSŠF) organizuojamos varžybos truks dvi dienas, per kurias ant parketo prasisuks virš 500 porų.

  Oras Lietuvos žemėlapyje

  Sekmadienis, 2015 m. vasario 1 d.
  Alytus
  0
  3.1 m/s
  Kaunas
  +1
  3.6 m/s
  Vilnius
  0
  3.1 m/s
  Panevėžys
  0
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +1
  3.1 m/s
  Šiauliai
  0
  2.2 m/s
  Utena
  0
  3.1 m/s

  Vilnius

  Debesuota
  0
  Debesuota
  Toks jausmas lyg būtų -18
  «
  Dėkojame už išsakytą nuomonę!